Parapety wewnętrzne

Bardzo ważnym elementem, gdy wybieramy parapet wewnętrzny jest sposób jego konserwacji, aby posłużył nam przez długi czas i nie stracił swoich walorów estetycznych. Parapet wewnętrzny nie musi być bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych, gdyż nie jest na nie bezpośrednio narażony. Powinien natomiast być odporny na działanie środków chemicznych oraz przebarwienia.

Niestety zdarza się, że przez swoją nieuwagę zniszczymy parapet, wylewając na niego wino lub kładąc kubek z herbatą, czy w końcu używamy nieodpowiednich środków do czyszczenia. Jeżeli chodzi o zabrudzenia szkody można w miarę łatwo naprawić, ale gdy zniszczymy parapet wewnętrzny za pomocą środków chemicznych, rysując jego powierzchnię lub przebarwiając, zmiany mogą okazać się nieodwracalne.

Parapet z marmuru dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym jest łatwy w utrzymaniu i długo zachowuje swoje walory estetyczne. Parapet z marmuru nie traci połysku i w trakcie normalnego użytkowania powierzchnia polerowana nie ulega zniszczeniu. Powierzchnię parapetu można czyścić dostępnymi powszechnie środkami do zmywania powierzchni kuchennych lub łazienkowych. Nie należy natomiast do czyszczenia parapetu z marmuru stosować środków posiadających pudry lub proszki do szorowania gdyż można zniszczyć czyszczoną powierzchnię. Przeważnie producent dodatkowo zabezpiecza parapet z marmuru specjalistycznym środkiem, który dodatkowo zabezpiecza parapet wewnętrzny przed nasiąkaniem wody i jednocześnie pogłębia kolor. Zaleca się dodatkowo używanie tego typu środków, które łatwo się rozprowadzają po powierzchni, a nie są drogie. Takie zabiegi wykonuje się raz na jakiś czas, na przykład podczas generalnych porządków.

Natomiast, jeżeli chodzi o parapet z konglomeratu to metody pielęgnacji są takie same jak przy parapecie z marmuru, czyli należy używać środków do pielęgnacji wyłącznie o neutralnym pH. Sposób pielęgnacji parapetu z konglomeratu jest uzależniony od rodzaju materiału, z jakiego jest zrobiony parapet z konglomeratu. Największym wrogiem wyrobów z konglomeratu są zanieczyszczenia, które jeżeli nie zostaną szybko usunięte pozostawiają niebezpieczną powłokę, która powoduje utratę połysku i uszkodzenia powierzchni. Dodatkowo dzięki znikomej nasiąkliwości parapet z konglomeratu posiada ogromną odporność na plamy i jest łatwy w utrzymaniu.

Post Author: Sławek